Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
W dniu 22 grudnia 2010 r. Komisja Europejska przyjęła Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Komitetu Regionów – Stosowanie dyrektywy 2004/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej (COM(2010) 779, dostępny na stronie internetowej Komisji pod adresem http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2010:0779:FIN:PL:PDF).
Raportowi temu towarzyszy dokument roboczy służb Komisji (SEC(2010) 1589, http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=SEC:2010:1589:FIN:EN:PDF) zawierający szczegółowe informacje na temat wdrożenia dyrektywy w państwach członkowskich UE.
Dokumenty te zostały przygotowane w oparciu o przekazane Komisji krajowe sprawozdania dotyczące implementacji dyrektywy. Polskie sprawozdanie, przyjęte przez Komitet Europejski Rady Ministrów w dniu 29 kwietnia 2009 r., jest dostępne na stronie internetowej http://www.mkidn.gov.pl/media/docs/enforcement_sprawozdanie_przyjete_przez_KERM.pdf
Publikacją Raportu Komisja wszczęła konsultacje społeczne, w których wszystkie zainteresowane strony mogą przedstawić swoje stanowisko w sprawie ewentualnej przyszłej nowelizacji dyrektywy.
W dniu 4 lutego 2011 r. Prezydencja węgierska, wspólnie z Komisją, zaproponowały metodologię, według której swoje stanowiska w tych konsultacjach powinny przedstawić państwa członkowskie UE. Państwa te zostały poproszone o odniesienie się do konkretnych kwestii związanych ze stosowaniem w praktyce przepisów wdrażających dyrektywę.
Z uwagi na to, że polskie sprawozdanie ze stosowania dyrektywy obejmowało dość krótki okres obowiązywania nowych przepisów (od czerwca 2007 r. do grudnia 2008 r.), w przeprowadzonych wówczas konsultacjach społecznych podkreślano brak istotnych doświadczeń związanych z tymi regulacjami, co utrudniało ich ocenę. Na problem ten zwróciło uwagę wiele państw członkowskich i zostało to zaznaczone w raporcie Komisji.
Dlatego na obecnym etapie, prawie dwa lata po zakończeniu prac nad krajowym raportem z wdrożenia dyrektywy, zasadne jest przeprowadzenie kolejnych konsultacji w celu zebrania nowych doświadczeń i spostrzeżeń poczynionych w tym okresie. Informacje te pozwolą na przekazanie Komisji bardziej aktualnych danych, a w na dalszym etapie – na wypracowanie stanowiska Polski odnośnie przyszłej nowelizacji dyrektywy w jak największym stopniu uwzględniającego aktualne problemy i potrzeby właścicieli oraz użytkowników praw własności intelektualnej w Polsce.
W związku z powyższym, zwracam się z uprzejmą prośbą o Państwa stanowisko odnośnie kwestii poruszonych w kwestionariuszu, stanowiącym załącznik do niniejszego pisma, który został przygotowany w oparciu o metodologię zaproponowaną przez Prezydencję węgierską we współpracy z Komisją.
Kwestionariusz dotyczy różnych praw własności intelektualnej i dość szerokiego zakresu zagadnień, dlatego nie są Państwo zobowiązani do udzielenia odpowiedzi na wszystkie zawarte w nim pytania. Proszę przede wszystkim o informacje dla Państwa najistotniejsze, wynikające z państwa praktyki w zakresie egzekwowania lub korzystania z praw własności intelektualnej. Mogą też Państwo wykraczać poza jego zakres albo ograniczyć się do przedstawienia bardziej ogólnego stanowiska w sprawie przyszłości dyrektywy 2004/48/WE w kontekście wniosków zawartych w raporcie Komisji.
Uprzejmie proszę o przesyłanie odpowiedzi w terminie do dnia 8 marca 2011 r. na adres:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Departament Własności Intelektualnej i Mediów
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00-071 Warszawa
oraz drogą elektroniczną na adresy: mdydo@mkidn(dot)gov(dot)pl i durbanski@mkidn(dot)gov(dot)pl.
MATERAIŁY DO POBRANIA
Wyniki konsultacji społecznych: