Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Prawo autorskie
i medialne


Słowniczek

Komisja Prawa Autorskiego

Podmiot, którego jednym z najważniejszych zdań jest zatwierdzanie tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych. Komisja Prawa Autorskiego składa się z dwudziestu arbitrów, osób posiadających wiedzę oraz doświadczenie zawodowe z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych. Połowa z nich reprezentuje uprawnionych ( twórców, producentów itd.), a druga połowa – korzystających z utworów. 

Najważniejsze

Powołanie Przewodniczącego Komisji Prawa Autorskiego

27-03-2019

W związku z niewybraniem przewodniczącego w trakcie pierwszego posiedzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał przewodniczącego Komisji Prawa Autorskiego.

Pierwsze posiedzenie Komisji Prawa Autorskiego

13-03-2019

W dniu dzisiejszym odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Prawa Autorskiego dziewiątej kadencji. W związku z niewybraniem przewodniczącego w trakcie pierwszego posiedzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przewodniczącego powoła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konsultacje społeczne

Wyniki konsultacji dotyczących projektu zmiany prawa autorskiego (Dyrektywa Marrakesz)

29-08-2018Zapraszamy do zapoznania się z przedstawionymi w ramach konsultacji publicznych uwagami oraz z treścią Raportu z konsultacji projektu nowelizacji prawa autorskiego, która wdraża Dyrektywę 2017/1564, dotyczącą dozwolonego użytku na rzecz osób niewidomych, osób słabowidzących lub osób z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem.

Rozpoczęły się konsultacje publiczne dotyczące Projektu ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o ochronie baz danych

03-07-2018Uprzejmie informujemy, że rozpoczeły się konsultacje publiczne projektu nowelizacji prawa autorskiego, która wdraża Dyrektywę 2017/1564, dotyczącą dozwolonego użytku na rzecz osób niewidomych, osób słabowidzących lub osób z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem. Zapraszamy do wzięcia udziału w konsultacjach.

Wydarzenia

Ideas Powered @ School – nowa platforma edukacyjna EUIPO

23-10-2019

Nowa strona internetowa  Ideas Powered @ School uruchomiona przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej EUIPO oferuje nauczycielom, wykładowcom i rodzicom zestaw nowoczesnych materiałów edukacyjnych do wykorzystania w codziennych zajęciach dydaktycznych w celu pogłębienia wiedzy na temat praw własności intelektualnej i lepszego zrozumienia tego, w jaki sposób własność intelektualna może sprzyjać kreatywności.

Zobacz film:
https://www.youtube.com/watch?v=h5tE7lQbm2s

26 kwietnia – Światowy Dzień Własności Intelektualnej

26-04-2019Święto zostało ustanowione przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO) w 2000 r. Jego celem jest popularyzacja zagadnień związanych z własnością intelektualną i jej wpływem na rozwój sektora kreatywnego. 

Przegląd prasy

Rynek tantiem pod ściślejszym nadzorem

19-07-2018Rzeczpospolita informuje o wejściu w życie nowych przepisów kompleksowo regulujących zbiorowy zarząd. www.rp.pl

Podział tantiem szybszy i przejrzysty

19-07-2018Dziennnik Gazeta Prawna przytacza opinie dotyczące poszczególnych rozwiązań zawartych we wchodzącej w życie ustawie o zbiorowym zarządzaniu. www.gazetaprawna.pl