Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Prawo autorskie
i medialne


Wydarzenia

 • Wsparcie finansowe dla działań z zakresu podnoszenia świadomości na temat wartości własności intelektualnej

  02-08-2017

  Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) zaprasza do składania wniosków w ramach Wsparcia dla działań z zakresu podnoszenia świadomości na temat wartości własności intelektualnej i szkód wynikających z podrabiania i piractwa. Wnioski należy składać do EUIPO za pomocą internetowego formularza w nieprzekraczalnym terminie do dnia 25 września 2017 r. do godz. 13.00.

 • Wynagrodzenie za wypożyczenia biblioteczne (public lending right)

  18-07-2017

  Przypominamy o upływającym w dniu 31 sierpnia terminie na złożenie oświadczenia o woli otrzymania wynagrodzenia z tytułu wypożyczeń bibliotecznych za 2016 rok. Równocześnie informujemy, iż oświadczenie złożone w roku ubiegłym wywołuje skutki również w kolejnych latach, aż do momentu jego cofnięcia.

 • Ankieta dot. systemu utworów osieroconych dostępna również dla indywidualnych respondentów

  08-06-2017

  Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej ponownie przedłużył termin na wypełnienie ankiety, do dnia 23 czerwca br, zachęcając równocześnie indywidualnych respondentów (w tym twórców) do wzięcia udziału w badaniu.

 • Termin na wypełnienie ankiety dot. systemu utworów osieroconych przedłużony

  19-05-2017

  Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej przedłużył termin na wypełnienie ankiety do dnia 6 czerwca br. Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu.

 • Zachęcamy do wypełnienia ankiety dot. funkcjonowania systemu utworów osieroconych

  09-05-2017

  Celem ankiety przygotowanej przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej jest zebranie informacji dotyczących korzystania z bazy utworów osieroconych oraz zidentyfikowanie jakie działania powinny być podjęte w celu zapewnienia maksymalnego wykorzystania możliwości systemu utworów osieroconych. Zachęcamy do wypełnienia ankiety wszystkie instytucje będące beneficjentami regulacji dotyczącej utworów osieroconych - zarówno te, zarejestrowane w bazie utworów osieroconych jak i te, które dotychczas nie skorzystały z tej możliwości - a także wszystkie inne zainteresowane podmioty.

 • Obywatele UE a własność intelektualna

  23-03-2017

  Obserwatorium ds. Naruszeń Własności Intelektualnej przy EUIPO opublikowało drugą edycję badania pt. Obywatele europejscy a własność intelektualna: postrzeganie, świadomość i zachowania. Aktualne dane porównano z wynikami z 2013 roku. Zapraszamy do zapoznania się z treścią raportu oraz streszczeniem podstawowych danych dostępnym w polskiej wersji językowej.

 • Prawo autorskie w UE - odpowiedzi na pytania konsumentów

  01-12-2016

  Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na pytania dotyczące praw autorskich zadawane przez konsumentów z państw członkowskich UE. Zestawienie odpowiedzi z poszczególnych państw zostało przygotowane przez Obserwatorium ds. naruszeń praw własności intelektualnej działające przy EUIPO. Pytania nadesłali przedstawiciele organizacji chroniących interesy konsumentów. Odpowiedzi udzielili natomiast krajowi eksperci ds. praw autorskich z 28 państw członkowskich UE, w tym z Polski.

 • Raport dot. modeli biznesowych stosowanych do naruszeń prawa własności intelektualnej w sieci

  14-07-2016

  Obserwatorium ds. naruszeń praw własności intelektualnej przy EUIPO opublikowało raport poświęcony modelom biznesowym wykorzystywanym do naruszeń  w sieci. Raport dostarcza informacji na temat zasad działania, finansowania oraz osiągania korzyści z tego rodzaju działalności. Badanie zawiera również dane nt. rodzajów nielegalnie rozpowszechnianych treści.

   

 • Raport dotyczący strat europejskiego przemysłu muzycznego związanych z piractwem

  02-06-2016

  Obserwatorium ds. naruszeń praw własności intelektualnej przy EUIPO opublikowało raport poświęcony stratom europejskiego przemysłu muzycznego ponoszonym w wyniku piractwa.  Z raportu wynika, iż 170 mln euro (5,2% wartości sprzedaży) branża nagraniowa UE utraciła wskutek piractwa w 2014 roku, z czego 113 mln euro straty dotyczy piractwa w odniesieniu do muzyki w formacie cyfrowym. W odniesieniu do Polski kwotę tę określono na wysokości 2 639 tys. euro (tj. 5% sprzedaży). Zapraszamy do zapoznania się z treścią raportu.

 • Tegoroczny Światowy Dzień Własności Intelektualnej poświęcono kreatywności w środowisku cyfrowym

  26-04-2016

  Święto ustanowione przez Światową Organizację Własności Intelektualnej w 2000 roku obchodzone jest corocznie w dniu 26 kwietnia. Jego celem jest popularyzacja zagadnień związanych z własnością intelektualną i jej wpływem na rozwój sektora kreatywnego. W tym roku głównym tematem obchodów jest kultura w środowisku cyfrowym. Dyrektor Generalny WIPO, w  komunikacie wydanym z okazji dnia własności intelektualnej, wskazał, że w rzeczywistości cyfrowej pojęcia utworu, jego komunikacji i sposobu percepcji zostały zdefiniowane na nowo. Podkreślił, że internet otworzył ogromne możliwości zarówno przed twórcami jak i przed odbiorcami utworów. Zaznaczył również, że dzień ten powinien skłonić do refleksji nad sposobem osiągnięcia równowagi, która umożliwiłaby właściwe docenienie roli twórców i wynalazców w rozwoju technologii cyfrowej. Zachęcił do wspólnego poszukiwania rozwiązań, które umożliwią właściwe wynagrodzenie twórczej pracy artystów i wynalazców, zapewniając równocześnie jak najszerszy dostęp do kultury.

Strony:                           1-10 z 133 Nastepna strona >>