Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Prawo autorskie
i medialne


Forum Prawa Autorskiego

Odbyło się czwarte Forum Prawa Autorskiego

13-12-2013

Przepisy karne z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych były tematem czwartego Forum Prawa Autorskiego. Spotkanie odbyło się 9 grudnia w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przepisy karne z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych dotyczą takich naruszeń jak plagiat, nieuprawnione rozpowszechnianie utworów czy wytwarzanie urządzeń przeznaczonych do niedozwolonego usuwania technicznych zabezpieczeń przed zwielokrotnianiem. Według MKiDN konieczna jest weryfikacja tych regulacji, ocena w jakim stopniu realizują on cele polityki publicznej dotyczącej egzekwowania prawa autorskiego oraz  publiczna debata na ten temat.

Podczas czwartego Forum Prawa Autorskiego uczestnicy zastanawiali się nad depenalizacją naruszeń, których dopuszczają się internauci ściągając lub niekomercyjnie udostępniając w sieci utwory. Zastanawiano się również nad tym, czy wszystkie naruszenia, które zostały opisane w rozdziale „Przepisy karne” powinny być kwalifikowane jako przestępstwa, czy niektóre z nich powinny zostać uznane jedynie za wykroczenia.
Uczestnicy forum zwrócili również uwagę na to, że obecnie obowiązujące regulacje nie przystają do cyfrowej rzeczywistości.  Jako przykład podano nielegalny obrót kodami dostępu do programów komputerowych. Chodzi o kody, dzięki którym internauta może pobrać program ze strony producenta. Ten model dystrybucji staje się coraz bardziej popularny i wypiera sprzedaż programów na płytach. Niestety obok legalnej sprzedaży kodów istnieje również ta nielegalna, a obowiązujące dzisiaj przepisy nie regulują tej kwestii. Uczestnicy forum zastanawiali się również nad tym, czy odpowiedzialność karną powinni ponosić właściciele stron, na których zostały umieszczone odesłania do nielegalnie zamieszczonych w sieci treści, oraz dostawcy internetu.

Forum Prawa Autorskiego, powołane w styczniu 2013 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, jest stałą platformą dla rzeczowej i merytorycznej dyskusji o zagadnieniach związanych z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jego członkowie zastanawiają się nad kierunkami koniecznych zmian, które wynikają z potrzeby implementacji prawa unijnego. Skupiają się również na roboczych propozycjach zmian, które wymagają pogłębionych konsultacji i wymiany opinii. Ponadto Forum Prawa Autorskiego ma stać się miejscem, w którym podejmowane będą tematy związane z dialogiem zainicjowanym przez Komisję Europejską poprzez wydanie Komunikatu w sprawie treści na jednolitym rynku cyfrowym (COM (2012) 789).  Do wzięcia udziału w Forum Prawa Autorskiego resort kultury zaprosił ok. 80 podmiotów. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele środowisk twórczych, organizacji zbiorowego zarządzania, izb gospodarczych, instytucji kultury oraz użytkowników i organizacji pozarządowych, których działanie związane jest z prawem autorskim.

Pierwsze Forum Prawa Autorskiego odbyło się 27 marca br., drugie – 6 czerwca br. Podczas obu posiedzeń uczestnicy dyskutowali na temat wprowadzenie do polskiego prawa zasad korzystania z utworów osieroconych oraz  zapewnienia szerszego dostępu do dzieł, których nakład został wyczerpany (dzieła out-of-commerce). Na trzecim posiedzeniu, które odbyło się 2 października, uczestnicy Forum skupili się na przepisach dotyczących dozwolonego użytku publicznego.

MATERIAŁY DO POBRANIA:

Materiały prasowe (doc)

Materiały prasowe (pdf)



Wstecz