Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Prawo autorskie
i medialne


Forum Prawa Autorskiego

Koniec dialogu "Licencje dla Europy"

05-12-2013

- Wypracowaliśmy praktyczne rozwiązania, które zwiększą pewność właścicieli praw autorskich oraz pozytywnie wpłyną na różnorodność oferty kulturalnej w internecie – powiedziała europejska komisarz ds.  edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Androulla Vassiliou podczas ostatniego posiedzenia grupy Licencje dla Europy. Odbyło się ono 13 listopada.

Na finalnym posiedzeniu uczestnicy dialogu Licencje dla Europy zobowiązali się nadal współpracować nad rozwiązaniem problemów obywateli Europy m.in. w zakresie transgranicznego dostępu do usług, treści generowanych przez użytkowników oraz mikrolicencji. Przedstawiono również praktyczne rozwiązania niektórych problemów, na które każdego dnia napotykają konsumenci, użytkownicy końcowi, usługodawcy i właściciele praw autorskich. Wdrożenie ich ma ułatwić dostęp do dorobku kulturowego on line.

Rozwiązania te polegają m.in. na:
- deklaracji przedstawicieli przemysłu audiowizualnego w sprawie transgranicznego oferowania usług ( dzięki temu konsumenci, przebywający poza granicami swojego kraju, bez naruszania przepisów będą mogli oglądać filmy i  programy telewizyjne udostępniane w ich państwie);
- wieloterytorialnych licencjach, tzw. one-click micro-licences, które oferowałyby wytwórnie płytowe lub organizacje zbiorowego zarządzania (byłoby to znaczne uproszczenie dla tych, którzy chcą na niewielką skalę wykorzystywać utwory muzyczne np. na swoich stronach internetowych);
-porozumieniu między producentami filmowymi, autorami oraz instytucjami odpowiedzialnymi za dziedzictwo ( dzięki temu wiele strych filmów, które obecnie nie są dostępne on line, będą dostępne dla szerszej publiczności).

Licencje dla Europy to dialog prowadzonego wspólnie przez Komisję Europejską reprezentowaną przez komisarzy Michel Barnier, Neelie Kroes i Androulla Vassiliou z zainteresowanymi stronami.  Zainicjowała go Komisja Europejska poprzez wydanie Komunikatu w sprawie treści na jednolitym rynku cyfrowym (COM (2012) 789). W ten sposób została rozpoczęta europejska dyskusja o dostosowaniu prawa autorskiego do rzeczywistości cyfrowej. Odpowiedzią polskiego rządu na inicjatywę Komisji Europejskiej jest powołane na początku tego roku Forum Prawa Autorskiego. Stało się ono stałą platformą dyskusji na tematy związane z polską ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W ramach Forum podejmowane będą również tematy związane z dialogiem zainicjowanym przez Komisję Europejską.

WięcejWstecz