Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Prawo autorskie
i medialne


Wydarzenia

Młodzi a własność intelektualna – publikacja nowego badania

08-04-2016

Obserwatorium ds. Naruszeń Praw Własności Intelektualnej przy EUIPO opublikowało w dniu 6 kwietnia br. raport pt. Młodzi a własność intelektualna. Celem tego badania jest jak najlepsze zrozumienie zachowań  młodych ludzi w wieku 15 – 24 lat w odniesieniu do własności intelektualnej w internecie.  Badanie zmierza do zidentyfikowania podstawowych czynników, które wpływają na korzystanie z legalnych i nielegalnych źródeł. Raport ma pomóc w stworzeniu skutecznej strategii edukacyjnej i komunikacyjnej skierowanej do młodych ludzi, by przekonać ich o wartości własności intelektualnej.

W badaniu stwierdzono m.in., iż młodzi ludzie deklarują brak wystarczającej informacji nt. własności intelektualnej. Ponadto, zdaniem młodzieży, dostępne informacje nie są  w skuteczny sposób komunikowane odbiorcom z ich grupy wiekowej. Czynniki te wpływają na obojętność na problematykę własności intelektualnej, która prowadzi do tego, że znaczna część młodych ludzi, nie zadaje sobie pytania o to czy naruszają własność intelektualna czy też nie. Badanie wykazało również, że dwie trzecie z ankietowanych wskazuje czynnik ceny jako decydujący o sięganiu po nielegalne źródła. Jedna trzecia ankietowanych wskazuje natomiast na niewystarczającą dostępność legalnej oferty jako przyczynę sięgania po nielegalne źródła.

Badanie to ma być systematycznie aktualizowane tak, by śledzić zmiany zachować młodych ludzi.

Pełna treść raportu dostępna jest wyłącznie w języku angielskim.

IP Youth ScoreboardWstecz