Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Prawo autorskie
i medialne


Najważniejsze

Zmiany wprowadzone tzw. "małą nowelizacją" weszły w życie

04-08-2015

W dniu 1 sierpnia br. weszła w życie ustawa z dnia 15 maja 2015 roku o  zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z dnia 17 lipca 2015 r., poz. 994), dotycząca m. in. wydłużenia z 50 do 70 lat ochrony artystycznych wykonań utrwalonych na fonogramach.

Obowiązujący dotychczas 50- letni czas ochrony praw pokrewnych dla wykonawców muzyki był niesatysfakcjonujący szczególnie dla tych, którzy rozpoczęli karierę w młodym wieku. Wydłużenie czasu ochrony o 20 lat (czyli w sumie 70 lat od momentu publikacji lub innego rozpowszechnienia utworu), w ocenie Komisji Europejskiej zapewni im przez całe życie czerpanie korzyści z tego tytułu.

Nowelizacja ustawy wprowadza również mechanizmy służące artystom wykonawcom względem producentów fonogramów, które mają na celu zapewnienie, że skorzystają oni na  wydłużeniu okresu ochrony m.in.: w wydłużonym okresie ochrony będzie im przysługiwać warunkowe prawo do wypowiedzenia umowy producentowi oraz prawo do  otrzymywania dodatkowego wynagrodzenia za określone akty eksploatacji,  w sytuacji gdy przenieśli swoje prawa do artystycznych wykonań na rzecz producentów za jednorazowym wynagrodzeniem.

Przyjęta przez Rząd nowelizacja o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowi wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/77/UE z 27 września 2011 r.



Wstecz