Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Prawo autorskie
i medialne


Wydarzenia

Zakończyła się 28 sesja prac Komitetu ds. prawa autorskiego i praw pokrewnych WIPO (SCCR)

10-07-2014

W dniach 30 czerwca – 4 lipca odbyła się 28 sesja Komitetu ds. prawa autorskiego i praw pokrewnych WIPO (SCCR). Prace komitetu koncentrują się obecnie na ochronie organizacji nadawczych oraz dozwolonym użytku na rzecz bibliotek i archiwów.

Dyskusja na temat nadawców dotyczyła przede wszystkim kategorii platform dystrybucji sygnału nadawczego oraz działań, które należy uwzględnić w ramach przedmiotu i zakresu ochrony przyznawanej organizacjom nadawczym w rozumieniu tradycyjnym. Rozmowy były prowadzone w trybie nieformalnych negocjacji eksperckich w oparciu o dokumenty techniczne (non-papers) zawierające specyfikację rodzajów działalności nadawców w rozumieniu tradycyjnym oraz pól eksploatacji, w oparciu o które powinna być ukształtowana ochrona praw nadawców wobec podmiotów trzecich (reemisja symultaniczna i zbliżona do symultanicznej, retransmisja wraz z publicznym udostępnieniem, utrwalenie sygnału nadawczego, jego zwielokrotnienie i wprowadzenie do obrotu, publiczne odtworzenie w miejscach dostępnych dla publiczności za opłatą, ochrona sygnału przednadawczego). Szczególną uwagę poświęcono transmisjom prowadzonym w Internecie.

Ustalono, że prowadzone przez nadawców w tradycyjnym sensie transmisje o charakterze linearnym, oryginalnie powstałe w Internecie (webcasting), zostaną wyłączone z zakresu przyszłej regulacji międzynarodowej. Uznano, że ochrona sygnału przednadawczego (prebroadcast signal), zostanie uregulowana w przyszłym traktacie w sposób odrębny od ochrony nadań, nie przesądzając o charakterze tej ochrony.

Dyskusja dotycząca dozwolonego użytku na rzecz bibliotek i archiwów prowadzona była w oparciu o wyodrębnione tematy ogólne, tj. 1) zasada wprowadzenia do krajowego porządku prawnego wyjątków od praw wyłącznych uprawnionych na rzecz archiwów i bibliotek, 2) wsparcie dla badań i rozwoju poprzez dozwolony użytek oraz 3) dozwolony użytek na rzecz bibliotek i archiwów w środowisku cyfrowym. Omówiono również szczegółowe zagadnienia tj. ochrona zbiorów bibliotecznych i archiwalnych, dozwolony użytek od prawa do zwielokrotniania i egzemplarz obowiązkowy. Debata miała na celu umożliwienie zrozumienia problemów, które napotykają biblioteki i archiwa w ramach pełnionych przez nie zadań misyjnych, a w szczególności w zakresie dotyczącym ich działalności w środowisku cyfrowym.

Więcej informacji na temat przedmiotu prowadzonych prac można znaleźć pod poniższymi adresami:

http://www.wipo.int/copyright/en/activities/broadcast.html

http://www.wipo.int/copyright/en/limitations/



Wstecz