Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Prawo autorskie
i medialne


Najważniejsze

Minister wyznaczył jedną ozz do wspólnego poboru wynagrodzeń za korzystanie z przedmiotów praw pokrewnych na polu eksploatacji odtwarzanie

07-06-2016

W dniu 2 czerwca 2016 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego wydał na podstawie art. 1071 ust. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 666) decyzję administracyjną w sprawie o nr DWIM-WA.MZ-0261/22/14, na mocy której wyznaczył Związek Artystów Wykonawców STOART z siedzibą w Warszawie do wykonywania wspólnego poboru wynagrodzeń za korzystanie z przedmiotów praw pokrewnych na polu eksploatacji odtwarzanie.

Stronami powyższego postępowania administracyjnego było sześć organizacji zbiorowego zarządzania, tj.:

  1. Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP z siedzibą w Warszawa;
  2. ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji z siedzibą w Warszawa;
  3. Stowarzyszenie Twórców Ludowych z siedzibą w Lublin;
  4. Związek Producentów Audio-Video ZPAV z siedzibą w Warszawie;
  5. Stowarzyszenie Filmowców Polskich z siedzibą w Warszawa;
  6. Związek Artystów Wykonawców STOART z siedzibą w Warszawa.

W toku postępowania administracyjnego jedynie Związek Producentów Audio-Video ZPAV oraz Związek Artystów Wykonawców STOART wyraziły zainteresowanie pełnieniem funkcji organizacji wyznaczonej do wykonywania wspólnego poboru wynagrodzeń za korzystanie z przedmiotów prawa pokrewnych na polu eksploatacji odtwarzanie.

W ocenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Związek Artystów Wykonawców STOART w wyższym stopniu niż Związek Producentów Audio-Video ZPAV spełnił doprecyzowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przesłanki do wyznaczenia jednej organizacji zbiorowego zarządzania prawami pokrewnymi do wykonywania wspólnego poboru wynagrodzeń za korzystanie z przedmiotów praw pokrewnych na polu eksploatacji odtwarzanie, o których mowa w art. 1071 ust. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Powyższa decyzja administracyjna nie jest ostateczna.

Stronom powyższego postępowania administracyjnego przysługuje prawo złożenia do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej wydaniem powyższej decyzji.Wstecz